66. Hayley Stevens och Project Barnum

 
공유
 

Manage episode 46266949 series 48653
Player FM과 저희 커뮤니티의 Skeptikerpodden 콘텐츠는 모두 원 저작자에게 속하며 Player FM이 아닌 작가가 저작권을 갖습니다. 오디오는 해당 서버에서 직접 스트리밍 됩니다. 구독 버튼을 눌러 Player FM에서 업데이트 현황을 확인하세요. 혹은 다른 팟캐스트 앱에서 URL을 불러오세요.

Denna veckas avsnitt handlar bland annat om att Sally Morgan hotar kritiker med advokatsläggan, aktivism på Hälsomässan i Älvsjö och VoF:s ordförandes syn på den saken. Läkaren som sysslar med healing diskuteras, liksom Ny Generations missionerande i våra skolor. Hayley Stevens från bland annat Righteous Indignation intervjuas med anledning av det så kallade Project Barnum.

I förra avsnittet pratade vi om det påstådda andemediet Sally Morgan, och om hur hon som så många andra i Storbritannen försöker tysta sina kritiker genom att hota med förtalsstämningar. Bland andra Simon Sing, Ben Goldacre och Tim Minchin har utmanat henne, men hennes svar har hittills bestått av att advokaterna hotar att stämma Simon Singh.

Inför Hälsomässan i Älvsjö undrade vi om inte föreningen Vetenskap och Folkbildning skulle försöka närvara på mässan och sprida lite ljus bland de samlade. Föreningens ordförande Martin Rundkvist har skickat oss ett inspelat svar med föreningens tankar om detta.

Vi fick en lyssnarfråga om ännu ett magiskt armband.

Enligt Socialstyrelsen är det inte fel av läkare att utöva healing. Det sägs dock att det ”var olämpligt av Jan Oleby att skriva att han var legitimerad läkare i sin annons”, eftersom en sådan sammanblandning med lätthet kan ge sken av att healing skulle ha bevisad effekt.

Organisationen Ny Generation, som har starka band till Livets Ord, är alltjämt ute i våra skolor och missionerar. Bland annat har vi fått nys om att de försökt bereda väg in i skolor i Luleå, så Anders tar tillfället i akt att påminna oss lite om denna organisations förehavanden.

Karin intervjuar Hayley Stevens, en av de medverkande i podradion Righteous Indignation, samt bloggare på Hayley Is A Ghost. Stevens senaste projekt är Project Barnum, vars syfte är att sprida kunskap om vilka metoder påstådda andemedium använder för att få det att verka som att de har olika övernaturliga krafter. I dessa ingår cold reading, barnum-uttalanden och annat. Vi hör också den kände regissöern Orson Welles på ett mycket tydligt sätt förklara vad cold reading är och utgörs av.

Vi blir serverade ett Veckans Utbrott, liksom Veckans Konsultation med Mats Reimer som denna gång handlar om Aloe Vera.

I Västerås kan man gå på Skeptikerpub den 5/11 kl. 18.00, på Bishops Arms. I Stockholm går en Skeptikerpub av stapeln lördagen den 12/11, från kl. 17.00 på Magic Bar.

Ladda ner mp3 (01:10:08 om 47,2MB)
The post 66. Hayley Stevens och Project Barnum first appeared on Skeptikerpodden.

91 에피소드